Śledzenie kleszczy za pomocą satelitów
Katalog znalezionych hasełArchiwum
- Moje najwiÄksze skarby i opowieĹci prosto z mojego
- Satelita CoRoT odkrył sześć planet pozasłonecznych
- Niemiecki satelita wykona zdjęcia Ziemii w 3D
- Montaż anten satelitarnych (Polsat, Cyfra + i N)i siatkowych
- Europejski satelita SMOS gotowy do działania
- Pierwsze światło satelity Planck
- Opracowano bezpieczniejsze paliwo dla satelitów
- Pierwszy polski satelita naukowy...
- 50 lat satelitów meteorologicznych
- Telefon Satelitarny w TT
- gry.satelita24.pl
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- boatlife.htw.pl
Moje najwiÄksze skarby i opowieĹci prosto z mojego
Dane z satelitów mogą posłużyć do wytypowania rejonów intensywnego występowania kleszczy. Technikę wyszukiwania takich obszarów opracowali doktoranci z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham.
W ramach prowadzonego przez NASA projektu DEVELOP doktoranci Nathan Renneboog i Stephen Firsing analizowali mapy satelitarne leśnych obszarów Alabamy, a w szczególności Parku Narodowego Talladega. Wiadomo, że kleszcze lubią wilgotne tereny z dużą ilością roślinności. Badacze połączyli więc ze sobą dane z satelity Terra przedstawiające wilgotność gleby oraz rozwój roślinności, typując obszary potencjalnych skupisk kleszczy.
Aby sprawdzić czy na wytypowanych na podstawie map satelitarnych obszarach rzeczywiście występują duże ilości kleszczy trzeba było zbadać ich liczebność za pomocą tradycyjnych metod. Danych na temat liczby kleszczy dostarczyli naukowcy i studenci z Uniwersytetu Stanowego Jacksonville, którzy przeciągali duże białe ubrania po terenach z krzakami i liczyli "upolowane" w ten sposób kleszcze.
Kleszcze to pajęczaki będące pasożytami, potrzebują krwi kręgowców, aby móc się rozwijać. Często można je znaleźć "złapane" przez domowe zwierzęta - koty i psy. Ludzie także mogą być ofiarami kleszczy, na przykład podczas spaceru po lesie albo przedzierania się przez krzaki. Kleszcze mogą przenosić niebezpieczne choroby, np. kleszczowe zapalenie opon mózgowych i boreliozę.
astronomia.pl