Pierwsze światło satelity Planck
Katalog znalezionych hasełArchiwum
- Moje najwiÄksze skarby i opowieĹci prosto z mojego
- 2006.10.06, pierwsza kategoria dla WCh UG; zmiany osobowe
- Hallods F43 - pierwszy 4.3 calowy ekran o rozdz. 720p
- 2005.09.27, plan zajęć, pierwsza odsłona
- 2007.02.06, dr Myszka w pierwszej piątce rankingu
- SATA 6Gbps i USB 3.0 wyniki pierwszych testów
- Termin zbója z matmy na pierwszym roku chemii
- Faithless pierwszą gwiazdą Selector Festival 2010
- Pierwszy konkurs Ekwador Dj Contest Zakończony.
- Fiat, Mini i Smart: pierwsze 3 marki...
- Zmarł twórca pierwszego komputera osobistego
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- boatlife.htw.pl
Moje najwiÄksze skarby i opowieĹci prosto z mojego
Planck został wystrzelony 14 maja, po czym nastąpiła jego podróż do punktu libracyjnego L2 (zwanego też punktem Lagrange'a L2) układu Ziemia-Słońce oraz testy wszystkich instrumentów. Punkt L2 ma taką zaletę, że Słońce, Ziemia i Księżyc są na niebie stale obok siebie i nie przeszkadzają czułym instrumentom sondy w takim stopniu jak satelitom poruszającym się po normalnych orbitach okołoziemskich.
Uzyskiwanie "pierwsze światła", czyli pierwsze właściwe obserwacje wykonane po przetestowaniu podzespołów sondy, rozpoczęło się 13 sierpnia. Następnie przez dwa tygodnie Planck dokonywał nieustannego przeglądu nieba. Cała procedura miała na celu sprawdzenie stabilności instrumentów i możliwości ich kalibrowania w ciągu długich sesji obserwacyjnych.
Przegląd zakończył się 27 sierpnia uzyskaniem w dziewięciu różnych częstotliwościach map o szerokości 15 stopni i rozciągających się naokoło całego nieba. Obecnie rozpoczęła się już właściwa faza obserwacji naukowych, a za około 6 miesięcy powinna być dostępna mapa całego nieba. Czas życia satelity przewidziano na 15 miesięcy.
Planck działa w zakresie promieniowania mikrofalowego i głównym celem misji są szczegółowe badania promieniowania reliktowego będącego pozostałością po początkach Wszechświata. Poprzednikami Plancka były misje COBE (1989-1993) oraz WMAP (start w 2001, działa do tej pory).
astronomia.pl